Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun

Birleşmiş Milletler tarafından 5-16 Haziran 1972 tarihlerinde, 113 ülkenin katılımıyla Stockholm‘de düzenlenen Çevre Konferansında; çevre-insan kavramına değinilerek, dünyanın doğal dengesinin korunması için insan ve doğal varlıklara öncelik veren bir anlayışın egemen olması gereği ortaya konulmuştur.

Hindistan Devlet Başkanı Indra Gandhi konferans kapsamında; günümüzde hala geçerliliğini koruyan tespiti ile en önemli küresel sorunun, yoksulluk, açlık ve barınma olduğunu dile getirmiştir. Bu tespit ne yazık ki 44 yıl geçmesine rağmen geçerliliğini halen korumaktadır.

Her yıl çevre kirliliği nedeni ile 3 milyondan fazla 5 yaş altı çocuk hayatını kaybetmektedir.

Her yıl 100,00`den fazla deniz kuşu ve deniz memelisi çevre kirliliği nedeniyle ölmektedir.

Çevre kirliliğinin fazla olduğu bölgelerde yaşayan insanlar, daha az kirlilik olan bölgelerde yaşayan insanlara göre %20 daha fazla kanser olma risk altındadır.

Hızlı nüfus artışı (Türkiye, OECD ülkeleri arasında en yüksek nüfus artış oranına sahip ülkelerdendir), plansız sanayileşme, sağlıksız kentleşme, bunların sonucu olarak karşımıza çıkan altyapı yetersizlikleri, tarımsal uygulamalarda verim arttırmak için kullanılan ilaçlar, tüketimin yarattığı tahribat vb. etkiler çevresel kirliliği arttırmakta ve kronikleştirmektedir.

Sınırlı olan doğal varlıklarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak, korumak ve yönetmek yaşamlarımızın da sürdürülebilirliğinin temel parçasıdır. Bu yıl Birleşmiş Milletlerin Dünya Çevre Günü teması “Doğayla Temasta Ol” olarak belirlendi. Bu yılki tema;  insanları, doğanın nasıl bir parçası olduğunu kavramaya çağırıyor. Bu çerçevede insanların dışarıya çıkıp doğayı keşfetmesi ve onun güzelliğinin ve öneminin farkına varması isteniyor. Böylelikle insanları doğayı korumaya çağırmanın anlam kazanacağı ve işlevsel olacağı düşünülüyor. Bu bağlamda üyelerimizi doğaya çıkmaya ve onun değerini anlamaya davet ediyoruz.

Anayasanın 56. Maddesi, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemenin devletin ve vatandaşların ödevi olduğunu belirtmektedir.

Bu doğrultuda yaşamımızın sürdürülebilirliği, geleceğimiz ve çocuklarımızın daha sağlıklı bir çevrede yaşayabilmesi için hepimizi çevre kirliliği ile mücadele etmeye ve  doğal kaynaklarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz.

 

İTÜ BİRLİK