Dünya’da TBM Üreten 8 Ülkeden Biri Haline Geldik

İTÜ’lü Üyemiz Özgür Savaş Özüdoğru’nun eseri

30 Milyon Euro yatırım devam ediyor                                          24 ülkeye ihracat

Tünel açma makineleri (TBM) alanında faaliyet gösteren E-Berk A.Ş. kendi üretimi olan ilk makineyi 10 Mayıs 2017 günü üretim hattından indirdi. Genç bir metalürji mühendisinin hayalleri Türkiye’yi, dünyada tünel açma makineleri (TBM)  üreten 8 ülkeden biri haline getirdi. Bugün 24 ülkeye ihracat yapan E-Berk’in, bu dev başarısındaki en önemli isim olan Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru’nun Türk filmlerine konu olacak bir hayat hikâyesi var.

İzmirli memur bir ailenin çocuğu olan üyemiz Özüdoğru, Ankara’da 20 yaşında üniversiteden mezun olmasının ardından, OSTİM’e, “Metalürji mühendisi arıyor musunuz?” diye sorarak girmiş. Özüdoğru, iş bulmak amacıyla sokaklarını aşındırdığı OSTİM’de aradığı işi bulamayınca, iş adamı olmuş. E-Berk’in çalışmalarına 2002 yılında, 100 metrekarelik bir alanda, dört kişilik ekiple başladıklarını hatırlatan Özüdoğru, büyüme sağlayarak 46 bin metrekarelik bir alanda, 500 uzman çalışana ulaştıklarını; Kalkınma Bankası desteğiyle yaptıkları yatırımla da ilave 18 bin metrekarelik bir kapalı alana ulaşacaklarını vurguladı.

Sosyal ilişkilerde başarılı olduğunu söyleyen Özüdoğru’ya, “Siz de sıfırdan mı başladınız” diye sorunca, “Hayır, ben eksiden başladım” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

“İlk önce bulunduğum yerin sivil toplum örgütüne üye oldum. Oradaki insanlarla iyi iletişim kurup, ikili ilişkilerimi geliştirdim. Bir yandan çevremi genişletirken, bir yandan da insanların başarı öykülerini dinledim. Onları örnek aldım. Onun için başarı, insanlardan aldığınız enerjiyi kendi işimize doğru aktardığınız zaman geliyor. Girişimci adayları çevrelerinin farkında olsunlar. Sonrasında hedeflerini iyi belirleyip, konsantre olsunlar. Enerjilerini doğru yerlere yönlendirirlerse, başarı gelir.”

Özüdoğru, firmanın kısa süre içinde çalışan sayısı ve altyapısı ile büyüme gösterdiğini belirterek, yerli TBM üretiminde bir ilki başardıklarını kaydetti. Özüdoğru, “Firmamız, Türkiye’de bir ilke imza attı. Tünel açma makinesinin imalatını tamamladık. 10 Mayıs 2017’de ilk makinemiz banttan indi. İlk yerli TBM sayesinde, ülkemiz dünyanın sekizinci TBM üretici ülkesi olma unvanına erişti. Geleceğe yönelik hedeflerimiz arasında bu sektörde yapılan ithalat miktarını düşürmek ve dünya çapında, global üretici olmak var. Yakın zamanda dünyanın birçok ülkesinde ofisler ve şubeler açtığımızı duyacaksınız. Bu haberi sizlerle paylaştığımız için mutluyuz “ bilgisini verdi.

E-Berk’in tünel projelerinde kendini ispatladığını belirten Özüdoğru, “ Üretimini yapmış olduğumuz Tünel açma makinesi yedek parçalarında, ikinci el TBM’lerin yeni projelerde görev alabilmeleri için yaptığımız revizyon faaliyetlerinde, alt yüklenici olduğumuz projelerde ve TBM üretimi gibi tüm işlerimizde, her işi tek seferde, doğru yapma felsefesi ile çalışmalarımıza devam ettik. Vizyonumuz; sadece ülkemizde değil, dünya genelinde sektörün öncü ve lider kuruluşu olmaktır” yorumunu yaptı.