DEVRİMCİ GENÇLİK KÖPRÜSÜ

23.02.2013 Tarihinde ”Devrimci Gençlik Köprüsü (Zap Suyu)” konulu Sn Dr. Yaşar YILMAZ İTÜ EVİ Maçka Salonu’nda bir konferans vermiştir.

1967-1968 yıllarında ekonomik ve sosyal değişim hareketlerinin hızlandığını gören üniversite gençliği ortaya koyduğu büyük mücadele sonucu tarihimizde “ 1968 KUŞAĞI “ olarak yerini almıştır. İstanbul Boğazı’na köprü yapımının kamuoyunda tartışıldığı, o yıllarda;  -SADECE KARŞI ÇIKMAK – anlayışını kıran bir eylem ortaya kondu.1968-1969 yıllarında İTÜ İnşaat Fakültesi Talebe Cemiyeti Başkanı olan Sn. Yaşar YILMAZ’ ın da arasında bulunduğu 68 kuşağı gençliği “ BOĞAZA DEĞİL ZAP’A KÖPRÜ “ sloganı ile yola çıkarak, köprü ile birlikte “ Söylem siyasetinden eylem siyasetine “ fikrinin de temelini attılar ve bu köprüye “ DEVRİMCİ GENÇLİK KÖPRÜSÜ ” adı verildi.

             O yıllarda yapılan, 1999 yılında kimliği belirsiz kişi veya kişilerce yıkılan ve bugün ilk planlandığı şekline uygun yeniden inşa edilen köprünün hikayesini anlatan belgesel ilk yapımda da bulunmuş konukların katılımı ile sunuldu. Tarihe not düşen bu köprünün yapımında emeği geçen başta – O GÜNLERİN MİLLİYET – gazetesi olmak üzere Sn. Yaşar YILMAZ ve arkadaşlarına teşekkür borçluyuz. Bu köprüde Ülkemizin Meriç’ten Zap ’a uzandığını bilen insanımızın alın teri vardır. Ellerinize sağlık , yeni kuşak gençlere örnek olsun…

[dmalbum path=”/wp-content/uploads/dm-albums/23.02.2013/”/]

23 Şubat 2013 Cumartesi Söyleşisine ait diğer detaylar için TIKLAYINIZ.